علل درد مچ دست

علل درد مچ دست: درد مچ دست میتواند در انجام بسیاری از فعالیت های روزانه مشکل ایجاد کند. بسیاری از بافت های مچ دست می توانند منشا درد باشند. دردهای مچ دست می توانند همراه یا بدون تورم ایجاد شوند.

● ساییدگی یا آرتروز در مفصل مچ دست می تواند موجب درد و محدودیت حرکتی آن شود. شکستگی های بدجوش خورده مچ دست و یا آسیب های ماندگار در غضروف ها و یا ناپایداری در مفاصل مچ دست می توانند در دراز مدت موجب بروز آرتروز یا استئوآرتریت در آن گردد.

● سندروم کانال کارپ یا سندورم تونل مچ دستی به علت تحت فشار قرار گرفتن عصب مدیان در ناحیه مچ دست ایجاد میشود. این بیماری می تواند موجب درد مچ دست شود. با این حال علامت اصلی سندورم کانال کارپ معمولا احساس گزگز یا بیحسی در انگشتان دست است.

علل درد مچ دست

گانگلیون میتواند موجب درد مچ دست شود. گانگلیون یک کیست خوش خیم بافت نرم است که معمولا در پشت مچ دست خانم ها ایجاد میشود. درون این کیست مایع غلیظی جمع میگرد. گانگلیون بصورت یک برجستگی سفت دید میشود که اندازه آن ممکن است در طول زمان کم و زیاد شود.

● در بیماری دکرون که موجب احساس درد در سمت خارجی مچ دست میشود مشکل اصلی تورم غلاف تاندون هایی است که از این ناحیه عبور میکنند. این بیماری بیشتر در خانم ها بخصوص آنهایی که کارهای مکرری را با مچ دست انجام میدهند دیده میشود.

● سندروم تقاطع میتواند موجب احساس درد در سطح بیرونی مچ دست گردد. این بیماری به علت ساییده شدن تاندون هایی که از مچ دست عبور میکنند بر روی هم ایجاد میشود.

● بیماری کین باخ به علت کاهش خونرسانی به استخوان لونیت ایجاد میشود. بیمار مبتلا به کین باخ دچار درد و محدودیت حرکتی در مچ دست است.

● عفونت های مفصل یا استخوان های مچ دست یا عفونت بافت های اطراف آن، شکستگی ها و در رفتگی ها و آسیب تاندون های مچ دست،تومورهای این ناحیه و یا انواع روماتیسم ها هم میتوانند موجب درد مچ دست شوند.

چه زمانی باید برای علل درد مچ دست به پزشک مراجعه کرد؟


اگر شما از علت وجود درد مچ دست بی خبر هستید، و یا درمان های لازم را برای رفع آن دریافت نکرده اید، باید حتما به دنبال دریافت مراقبت های پزشکی باشید. سایر موارد که لزوم مراجعه به پزشک را نشان می دهد، عبارتند از:

  • عدم توانایی در حمل اشیاء و یا استفاده کامل از بازو
  • تغییر شکل مفاصل
  • درد مچ دست در شب هنگام و یا زمان استراحت
  • دردی که برای چند روز متوالی ادامه دارد
  • ناتوانی در خم کردن مفاصل
  • تورم یا کبودی قابل توجه در اطراف مفصل یا ساعد
  • علائمی از عفونت از جمله تب، قرمزی یا گرمی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
Call Now Buttonتماس با کلینیک