درمان های مناسب برای بیرون زدگی دیسک:

درمان بیرون زدگی دیسک: ابتدا باید تعیین شود بیمار نیاز به جراحی اورژانس دارد یا خیر ، چون در این صورت نباید فرصت را از دست بدهیم.
در چه صورت جراحی ضرورت دارد:

۱- اگر بیمار شروع به نشان دادن علایم نقص عملکرد عصبی کند به عنوان مثال در دیسک بین مهره ۴ و ۵ کمری دچار عدم توانایی در بالا اوردن انگشتان پا شود یا در دیسک بین مهره ۳ و ۴ کمری ضعف عضلات چهار سر و اطراف زانو را نشان دهد . اینها اگر خصوصا پیشرونده باشند ضرورت بیشتری برای جراحی پیدا میکنند.
۲ – اگر بیمار مبتلا به دیسک ناحیه کمری شروع به نشان دادن علایم اختلالات روده ای یا مثانه ای بنماید یعنی کنترل ارادی ادرار و مدفوع را بتدریج از دست بدهد ، که نشانه سندرم کودا اکوینا ( سندرم دم اسبی) میباشد.
افزایش نقص نورولوژیک یک اندیکاسیون واضح جراحی و اختلالات روده ای مثانه ای یک ضرورت اورژانس میباشد.
جدا از موارد بالا اگر درد رادیکولر( انتشاری) بیمار مبتلا به دیسک کمری بیش از ۶ هفته طول کشیده و به درمان طبی جواب ندهد باز ضرورت جراحی را مطرح میکند.ازموارد نسبی دیگر نیاز به جراحی دردهای شدید و غیر قابل کنترل که درمانهای معمولی موثر نبوده و بیمار را از شرایط عادی و حتی استراحت ناتوان کرده میباشد .

ولی اغلب اوقات و در اکثر بیماران نیاز به جراحی وجود ندارد و با درمانهای غیر جراحی ، بیمار رو به بهبود می رود.
از جمله درمان های غیرجراحی می توان از درمان های دارویی ، فیزیو تراپی ، لیزرتراپی، ازن تراپی، کایروپرکتیک ، هومیوپاتی، طب سوزنی ، طب ایرانی و … نام برد.

نکته:
در بسیاری از اوقات بیرون زدگی دیسک به دلیل ایجاد درد ، شخص بیمار را کم تحرک می کند ؛
کم تحرکی ، هم شخص را چاق می کند و
همچنین عضلات را ضعیف می کند که هر دو مورد باعث تشدید بیشتر مشکل ستون فقرات می شود.
یعنی یک چرخه معیوب شکل می گیرد.
برای درمان:
ابتدا باید درد کنترل شود تا مجددا حرکت به زندگی شخص بیمار برگردد و ضعف عضلات و چاقی به تدریج رفع شوند و چرخه معیوب حذف شود.

 

2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

  • باسلام
    من از ناحیه کمر بین مهره های ۴و۵ بیرون زدگی دیسک دارم که درد به پاهام زده و قسمتهای پشت پا و پشت ران احساس گزگز میکنم ام ار ای دادم و دیسک تایید شده جهت درمان بدون عمل نیاز به کمک دارم
    قبلا از شما کمال تشکر را دارم

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
Call Now Buttonتماس با کلینیک