درمان بیماری ها با اوزون تراپی

درمان بیماری با اوزون تراپی یا همان اوزون درمانی یک روش درمانی در علم پزشکی می باشد. که محلول اوزون دار حال به صورت گاز یا مایع، به روش های خوراکی، پوستی و تزریقی، در بدن بیمار تزریق می شود. حال از خود می پرسید اوزون تراپی چیست؟ و چگونه می تواند در بهبود بیماری مثمر ثمر باشد.

ساختار اوزون از ترکیب یک اتم اضافی و اکسیژن است. اتم اضافی موجود در اوزون قدرت اکسیژن را افزایش می دهد و یک اکسیژن قدرتمند در سیستم درمانی بدن بیمار ایجاد می کند. اوزون ها فرمی به صورت مولکولهایی از اکسیژن هستند که در آنها سه اتم اکسیژن به یکدیگر متصلند. این حالت اکسیژن بوی خاصی داشته و ناپایدار است. اتم اضافی موجود در این ساختار، باعث می شود ساختار اکسیژن های به هم متصل به قوی ترین ضدعفونی کننده و اکسید کننده تبدیل شوند. این اوزون ها به پروتئین های ضروری برای تنفس متصل می شوند و همانند یک میکروب کش قوی عمل می کنند.

اوزون یا ازن تراپی با تزریق اوزون به بدن فعالیت خود را آغاز می نماید. باعث افزایش جریان خون در مفصل ها شده  و مواد لازم برای ترمیم بافت های آسیب دیده را مهیا می کند. با این روش بیماری را درمان می نماید. برای انجام اوزون تراپی همانند دیگر بیماری ها لازم است فرد بیمار معاینه شود. هزینه ازن تراپی و قیمت آن بستگی به تعداد جلسات درمانی بیمار دارد. البته این روش درمانی یعنی اوزون تراپی همیشه برای همه بیماران مفید نیست و در برخی بیماران موثر واقع نمی شود. بیشترین تاثیر درمانی ازن تراپی در درمان زانو درد بوده است.

درمان بیماری با اوزون تراپی

چگونگی انجام اوزون تراپی:

زمانی که شما فرد بیمار مورد نظر را شناسایی کردید باید برای تبادل نظر و بررسی های زیربنایی بیماری آن، وقت ملاقاتی در بیمارستان برای ایشان تعیین کنید. در اولین جلسه بیمار را به اتاق عملی که مجهز به دستگاه سی- آرم می باشد ببرید.( دستگاه سی – آرم یک روش تصویربرداری به صورت زنده است که با اشعه ی ایکس انجام می شود). مراقب باشید تمام اقدامات احتیاطی در مورد ضدعفونی کردن را مد نظر داشته باشید. بعد بیمار را بر روی شکم می خوابانید و به این طریق دیسک هایی که دارای مشکل هستند مشخص می شوند. ابتدا برای بی حسی موضعی تزریقی صورت می گیرد سپس سوزن مخصوص دیسکوگراف را وارد بدن بیمار می کنید. البته این عمل از درد خطرناکی برخوردار نمی باشد و عموما بیماران در طول انجام این فرایند به راحتی با شما صحبت خواهند نمود.

با استفاده از تصاویر سی – آرم سوزن را در جای مناسب خود قرار می دهید. ماده حاجب نسبت به اشعه ایکس را برای مشاهده ی معماری دیسک در بدن بیمار تزریق می کنید. که به این عمل دیسکوگرام می گویند.

مجددا به داخل دیسک ماده بی حسی تزریق کنید و پس از مدت یک دقیقه ماده مخلوط گرفته شده از دستگاه مولد اوزون که حاوی اکسیژن و اوزون می باشد را داخل دیسک تزریق نمایید. در انتها سوزن را بیرون آورید.

اگر این عمل توسط پزشکی ماهر و حاذق صورت پذیرد بسیار ساده و بی خطر است. تنها بخش مشکل این فرایند، قرار دادن سوزن درون دیسک است هزینه که برای انجام این کار اجرا کننده باید حتما آموزش لازم را دیده باشد. اوزون تراپی یا تزریق اوزون برای بیمار در کل شبیه یک تزریق ساده است اما برای پزشک به اندازه ی جراحی دیسک آسیب شناختی پر خطر و حساس می باشد.

در اوزون تراپی مخصوص برای گردن درد و کمر درد و ازن تراپی زانو خطر بسیار کمتری نسبت به جراحی، هم برای بیمار و هم برای پزشک دارد. زمان کمتری برای این عمل لازم است و از نظر اقتصادی نیز به صرفه تر است. بنابراین با روش اوزون تراپی هم می توانید در وقت و هم در هزینه صرفه جویی کنید و از عوارض جراحی همچون بیهوشی  و… در امان بمانید. در مرکز اوزون تراپی در تهران، هزینه ازن تراپی بسیار به صرفه است.

فواید درمان بیماری با اوزون تراپی:

این روش درمانی به شما نشان خواهد داد که بلافاصله پس از تزریق کاهش محسوس درد خود را حس کنید. همچنین با روش درمانی اوزون تراپی بافت ها و غضروف های شما بازسازی می شوند. البته لازم به ذکر است که اوزون تراپی برای زانو درد بسیار تاثیر بیشتری دارد و اوزون تراپی در تهران نیز از هزینه  ازن تراپی به صرفه ای برخوردار است. در روش درمانی ازن تراپی باعث بهبود آسیب دیدگی های مزمن، بهبود مفاصل ناشی از آسیب های ورزشی، بازسازی مفاصل و به طور کلی بهبود درد مفاصل، عصب ها و ماهیچه ها خواهید شد. مایع اوزون را می توانید در زیر پوست، داخل ماهیچه ها و تاندون ها تزریق کنید. اصولا برای پاسخ گرفتن از این نوع درمان افراد نیاز به ۳ تا ۵ جلسه ی درمانی دارند که عموما بعد از انجام اوزون تراپی با کاهش درد مواجه می شوند. در مرکز اوزون ترابی در تهران میزان جلسات درمانی از ۱ تا ۴ مرحله متغیر است.

حال به درد هایی اشاره خواهیم کرد که ازن تراپی برای آن ها نتیجه بخش بوده است:

  1. اوزون تراپی زانو درد، گردن درد و کمر درد برای درد های مفاصل گردن و کمر و زانو
  2. درمان آسیب دیدگی تاندون روتاتور کاف
  3. آرتروز زانو و لگن ( البته در درمان لگن نتیجه درمانی کمتری مشاهده شده است)
  4. درمان سندروم تونل کارپال
  5. درمان سینوزیت ملایم یا شدید
  6. درمان فرسودگی دیسک کمر و گردن و زانو درد
  7. درمان درد عصب و رگ سیاتیک
  8. درمان عفونت های دندان
  9. درمان آسیب دیدگی های ورزشی

و….

اوزون تراپی نیز همچون دیگر درمان ها ممکن است دارای عوارضی باشد. استفاده از این روش درمانی در زانو درد عواض کمی دارد و ازن تراپی زانو بهترین تاثیر را در درمان زانو درد داشته است. البته اگر این فرایند توسط پزشک ماهری انجام شود بسیار ایمن است. در اینجا به عوارضی که اوزون تراپی ممکن است ایجاد کند هرچند به ندرت، اشاره می کنیم.

عوارض درمان بیماری با اوزون تراپی:

از جمله عوارض انجام اوزون تراپی آسیب ریشه های اعصاب است. باعث خونریزی رتینال( شبکیه) و ایجاد عفونت دیسک یا به اصطلاح دیسکایتیس نیز می شود. هر چند تا به امروز به هیچ کدام از این عوارض بر نخورده ایم. عارضه های جزئی مانند درد در محل تزریق اوزون نیز عموما شایع است. به همین منظور ممکن است بیمار پس از تزریق یک روز بستری شود.

تعداد جلسات اوزون درمانی:

اصولا برای اکثر افراد یک مرحله درمان کافی است و بیمار نیاز به درمان مجدد نخواهد داشت. اوزون تراپی در تهران عموما از یک مرحله تزریق تا ۴ مرحله تزریق صورت می گیرد و بسته به بهبود بیمار این جلسات متفاوت خواهند بود. برای ازن تراپی زانو یک جلسه نیز کافی است و برای تزریق ماده ی اوزون هیچ محدودیتی وجود ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
Call Now Buttonتماس با کلینیک