اوزون تراپی دیسک کمر

اوزون تراپی دیسک کمر کمر درد ،درد بسیار شایعی هست به طوری که حداقل ۸۰ درصد افراد جامعه حداقل یکبار در طول زندگی این درد را تجربه می‌کنند. درد کمر علل متعددی دارد که یکی از علل رایج آن پارگی یا بیرون زدگی دیسک بین مهره‌ای و اثر فشاری آن بر رشته‌های عصبی است.

تعداد زیادی از افراد در مقاطعی از زندگی خود، از درد پایین کمر رنج می‌برند و در مورد اغلب آنها علت این درد، فتق دیسک‌های بین مهره‌ای است. این وضعیت هنگامی پیش می‌آید که بالشتک‌های اسفنجی یا همان دیسک‌های بین‌مهره‌ای که به عنوان ضربه‌گیر در بین مهره‌های ستون فقرات عمل می‌کنند، ملتهب می‌شوند یا بیرون می‌زنند. فتق دیسک‌های قسمت پایین ستون فقرات می‌تواند باعث درد در ناحیه کمر، باسن و ران پا شود. همچنین وقتی که دیسک‌ها بیرون می‌زند، بر عصب‌های مجاور خود فشار وارد کرده و باعث بی‌حسی و ضعف در این قسمت‌ها می‌شوند.

دیسک، بالشتکی است که بین مهره‌های ستون فقرات قرار می‌گیرد و عملکرد مهمی به عنوان جذب کننده شوک وارد شده به ستون فقرات را بر عهده دارد. دیسک از یک هسته مرکزی ژل مانند نرم و یک پوشش سخت تشکیل شده است، بنابراین فتق یا پارگی دیسک در حقیقت پارگی همین پوشش سخت‌تر خارجی دیسک است که موجب بیرون‌ زدگی هسته مرکزی و فشار آن بر روی اعصاب و نخاع و ایجاد درد یا علائم حسی و حرکتی می‌شود.

اوزون تراپی دیسک کمر

اوزون تراپی دیسک کمر با اوزون درمانی:

اوزون‌ تراپی یک روش درمان دیسک کمر جدید است که در آن از گاز اوزونی که توسط دستگاه مخصوصی از اکسیژن به دست می‌آید، استفاده می‌شود. غلظت ازون پزشکی توسط پزشک تعیین می‌گردد که معمولاً بین ۲۰ تا ۵۰ میکروگرم در میلی‌لیتر است. این نوع از اوزون دارای خواص مختلفی است که از جمله آن‌ها می‌توان به خاصیت ضد التهاب بودن، ضد درد بودن و اثرات رژنراتیو (ترمیمی) آن اشاره کرد.که می تواند در درمان درد، التهاب و تخریب مفصل یا دیسک‌های بین‌ مهره‌ای کمری یا گردنی مؤثر واقع شود. استفاده از  ازن تراپی را بعنوان روشی سالم در درمان دردهای مفصلی و عضلانی مطرح نموده است.

خواص درمانی اوزون در دیسک کمر:

تئوری به اثبات رسیده بالینی در استفاده از شیوه درمانی اوزون تراپی این است که رادیکال‌های آزاد درون ازون با مواد داخل دیسک واکنش می‌دهد و موجب کاهش التهاب، درد و کوچک شدن بیرون زدگی دیسک می‌شود.

اکسیژن تراپی علاوه بر خواص ضد باکتریال، سبب افزایش گلیکولیز سلولی و در دوز پزشکی به دلیل تاثیراتی که در تولید پروتئوگلیکان ها در نوکلئوس پولپوزوس دیسک  دارد ، سبب دژنراسیون (تخریب) سلولهای ماتریکس دیسک و در نتیجه طبق مطالعات پس از ۵ هفته سبب  جایگزینی فیبروز و کوچک شدن دیسک بیرون زده می شود. این کوچک شدن دیسک علاوه بر کاهش فشار بر روی کانال نخاعی؛ بدلیل کاهش استاز وانسداد وریدی ناشی از دیسک بیرون زده، سبب بهبود گردش خون و رسیدن بهتر اکسیژن به ریشه های عصبی می شود که بعلت هیپوکسی و فشار دیسک دچار ایجاد درد می شوند. از جمله دلایل دیگر استفاده از اوزون اثرات ضد التهابی  و بی حسی آن می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
Call Now Buttonتماس با کلینیک