اوزون تراپی دکتر آرش احمدی

اوزون تراپی به روش درمانی‌ گفته می‌شود که جزو پزشکی جایگزین حساب می‌شود و در این روش درمانی برای بهبودی و درمانی بعضی از بیماری‌ ها گاز یا مایع یا محلول ازون‌ دار را از طریق خوراکی، تزریقی، پوستی وارد بدن بیمار می‌کنند. معمولاً از این روش برای درمان بیماری‌های سرطان، ایدز، اسکلروز چندگانه استفاده می‌شود.

اوزون تراپی

نقش اوزون تراپی در درمان بیماران

اوزون ترکیب اکسیژن با یک اتم اضافی است این اتم اضافه قدرت اکسیژن را افزایش می دهد در واقع یک اکسیژن قدرتمند در اختیار سیستم درمانی قرار می گیرد که با این اتم اضافه کارایی زیادی رابوجود می آورد. اوزون فرم مولکولی از اکسیژن است که در آن سه اتم اکسیژن در آن به هم متصلند. این حالت از اکسیژن ناپایدار بوده و بوی خاصی دارد. اتم اضافی در این ساختار آنرا به قوی ترین اکسید کننده و ضد عفونی کننده تبدیل کرده است. اوزون با متصل شدن به پروتئین های ضروری برای تنفس یاخته به عنوان یک میکروب کش عمل می نماید.

اوزون تراپی روشی است که تزریق اوزون انجام می شود و با افزایش جریان خون در مفصل و مهیا کردن مواد لازم برای ترمیم بافت های آسیب دیده باعث درمان می شود.

اوزون درمانی مانند هر روش درمانی دیگری باید بر اساس معاینه بیمار انجام شود. اوزون تراپی روش درمانی تقریبا جدید است و در ایران نیز برای بیماران استفاده می شود. هزینه و قیمت اوزون تراپی به تعداد جلسات درمانی مورد نیاز بیمار بستگی دارد. اوزون درمانی در بعضی بیماران مفید است ولی در بعضی بیماران موثر نیست.

روش عمل اوزون تراپی :

پس از انتخاب مناسب بیمار، برای تبادل نظر با وی و برخی بررسی‌ های زیربنایی، روزی برای حضور بیمار در بیمارستان تعیین می‌شود.
بیمار به اتاق عمل مجهز به دستگاه سی ـ آرم (فلوئوروسکوپی: یک روش تصویربرداری با اشعه ایکس که در آن تصویرهای زنده گرفته می‌شود) برده می‌شود. تمام اقدامات احتیاطی در خصوص ضد عفونی کردن مدّ نظر قرار می‌گیرد. سپس بیمار به شکم می‌خوابد و دیسک(های) مشکل دار مشخص می‌شود. تزریق برای ایجاد بی‌حسی موضعی انجام می‌شود و سپس سوزن دیسکوگرافی وارد دیسک می‌گردد. توجه داشته باشید که این عمل دردناک نیست و تمام بیماران به خوبی آن را تحمل، و در طول انجام فرایند با ما صحبت می‌کنند.

پس از آن که به کمک تصاویر سی ـ آرم (قابل مشاهده توسط بیماران)، سوزن در جای مناسب قرار گرفت، عامل مخالف (ماده حاجب نسبت به اشعه) برای مشاهده معماری دیسک تزریق می‌شود. به این کار دیسکوگرام می‌گویند.
مجدداً داروی بی‌حسی به داخل دیسک تزریق می‌شود و پس از یک دقیقه، گاز مخلوط اکسیژن و اوزون گرفته شده از دستگاه مولد اوزون، داخل دیسک تزریق می‌شود و سرانجام سوزن بیرون آورده می‌شود.

روش اوزون تراپی کمر درد و گردن درد در مقایسه با جراحی هم برای بیمار و هم برای پزشک، خطر بسیار کمتری دارد، اقتصادی‌تر است و زمان بسیار کوتاه‌تری می‌برد. بنابراین در پول و زمان صرفه‌جویی می‌شود و بسیاری از عارضه‌های ناشی از جراحی و بیهوشی عمومی پیش نمی‌آیند.

از جمله کاربردها اوزون تراپی برای درمان بیماران :

  1. استفاده در درمان آرتروز زانو و دیگر مفاصل:اوزون با خاصیت ضد التهابی خود باعث بهبود درد در مفصل شده و همچنین با بهبود اکسیژن رسانی و جریان خون باعث جلوگیری از تخریب بیشتر مفصل و کمک به بازسازی و ترمیم غضروف مفصلی می شود. پس دقت کنید که اوزون علاوه بر تسکین درد در آرتروز نقش درمان و عضروف ساز را نیز دارد.
  2. کاهش التهاب و بهبود انواع تاندونیتها، بورسیتها و آسیبهای اطراف مفاصل
  3. برطرف کردن اسپاسم و گرفتگی عضلات و بهبود عملکرد عضلانی اسکلتی(برای افرادی که مکررا دچار گرفتگی عضلات و کمر درد هستند).
  4. استفاده جهت زخمهای دیابتی

اوزون تراپی

پرسش و پاسخ های مطرح شده بیماران!

اوزون تراپی از طریق چه مکانیزم هایی عمل می کند؟
  • ایجاد زنجیره ای اکسیداتیو کوتاه
  • تقویت جریان خون موضعی پراکسیژن
  • دفع سلول های التهابی مرده از طریق فعال ساختن ماکروفاژها و در نهایت دفع از طریق سیستم لنفی
  • تولید پروتئین F2
  • تولید اینترلوکین یک
  • تنظیم ایمتی
آیا اوزون تراپی عوارض دارد ؟

برای اوزون تراپی موضعی چنانچه با غلظت مناسب انجام پذیرد عارضه شناخته شده ای وجود ندارد. خصوصا دستگاههای پلاسمای دی بی دی و سوناهای اوزون بدلیل قابلیت کنترل لحظه به لحظه غلظت اوزون بسیار امن هستند و از آنجا که نیاز به تزریق ندارند ،برای بیمار تحمل پذیر ترند.

تعداد مناسب جلسات اوزون تراپی چند جلسه است؟

طبق نظر پروفسور لامبرتو (رییس انجمن اوزون تراپی ایتالیا ) تعداد ۴ جلسه اوزون تراپی بین بیست تا سی درصد ، ۸ جلسه بین چهل تا پنجاه درصد ، دوازده جلسه بین هفتاد تا هشتاد درصد موثر است.
به عقیده ایشان اگر جلسات اوزون تراپی با فواصل افزایش یابنده تا ۶ ماه ادامه یابد ، بهترین نتیجه با مناسبترین ماندگاری حاصل می شود.
نکته حائز اهمیت اینست که از جلسه سه به بعد پاسخ بدن به درمان کم می شود که نیاز به رعایت ملاحظاتی دارد تا طی جلسات بعدی نتایج همانند جلسات اولیه حاصل شوند.

اوزون تراپی روی چه دردهایی موثر است؟

این نوع درمان امروزه خصوصا در اروپا برای انواع دردهای ستون فقرات و مفاصل مختلف و التهابات تاندونی به کار می رود. مطالعات متعددی در مورد تاثیر این نوع درمان بر روی بیماری های مختلف دیگر هم انجام شده و در حال انجام است.
امروزه در درمان انواع زخم ، جوان سازی های پوست ، دندانپزشکی و … هم از این تکنولوژی سالم استفاده می شود.

هزینه اوزون تراپی:

اوزون تراپی و پلاسما اوزون تراپی در کنار موثر بودن و بی عارضه بودن، یکی از مقرون به صرفه ترین درمان ها جهت کنترل دردهای مربوط به ستون فقرات (تنگی کانال و دیسک) ، آرتروز زانو و دردهای شانه ، مچ دست و پا و تنیس البو و کارپال تونل و تاندونیت آشیل و خار پاشنه می باشد.
در کتاب تعرفه ها این نوع درمان، تعرفه مشخص و برابر با ۱۳k دارد.
جهت اطلاعات کامل ، مشاوره رایگان با پزشک با شماره تلفن های ۰۲۱۸۸۳۰۹۷۱۷ , ۰۲۱۸۸۸۴۶۱۳۲ تماس حاصل فرمایید.

برای اطلاعات بیشتر در مورد هزینه اوزون درمانی و قیمت اوزون تراپی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
Call Now Buttonتماس با کلینیک